Амфора, реплика от Панагюрското съкровище
Позлатена реплика на тракийска амфора от Панагюрското златно съкровище

Уникална реплика на амфора от Tракийското съкровище, открито в Панагюрище
На 8.12.1949 г., при изкопни работи на керемидената фабрика в Панагюрище, тримата братя Павел, Петко и Михаил Дейкови се натъкват на култов тракийски сервиз от девет златни съда. Около тях има и други работници, но тримата решават да се погрижат за него. Почистват съкровището и го предават на околийския началник Стефан Калпаков. Златното съкровище е изложено на показ зад витрините на хавлиената фабрика. Панагюрското съкровище е преместено в Пловдивския музей, после заминава за Археологическия институт в София, а после - в Националния исторически музей.
Панагюрското златно съкровище представлява античен сервиз за пиене, който е принадлежал на неизвестен владетел от племето одриси от края на I V в. и началото на III в. пр.н.е. Състои се от 9 златни съда с богата украса – една фиала и 8 ритона, с общо тегло 6,164 кг злато.
Най-големият предмет е амфора-ритон, чието тегло е 1695,25 г. Амфората е символ на тракийското изкуство. Дръжките на амфората са оформени в горната си част като фигури на кентаври. Сцената върху тялото на съда са тълкувани като “Седемте срещу Тива” или като празнично шествие.
Репликата е изработена от мед и е покрита с 24 каратово златно покритие по метода на галванопластика. Височината на репликата на амфората е 26 см, широчината е 20 см, а вместимостта е 1 л. Амфората не може да се използва практически.Опакована е луксозно в ръчно изработена дървена кутия и притежава сертификат за автентичност.
Репликата се изработва по поръчка, срок на иззпълнение 5 дни.Лимитирана серия, изработват се 12 амфори годишно. Всяка амфора е с пореден номер.
Цената е без включено ДДС.