Буквите, картина от кована мед
Картина от ръчно кована мед с букви та Кирилица и Глаголица и фриз, копие от Башчанската плоча
Картина от кована мед, уникат.
"Буквите" е ръчно ковано медно пано, на което са изписани първите три букви на българската азбука - на кирилица и на глаголица. Фризът около буквите е копие на фриза от Башчанската плоча, една от първите оригинални плочи с текст на глаголица
Глаго̀лицата е първата българска азбука създадена от Кирил и Методий в периода от 855 г. до 862 г. Това е и първата позната славянска азбука.
Названието глаголица идва от думата глаголъ, означаваща „дума“ (такова е и названието на буквата Г). Тъй като глаголати означава говоря, глаголицата поетично е наричана „знаците, които говорят“.
През 863 г. Константин-Кирил Философ и брат му Методий са изпратени от византийския император Михаил III да покръстят западните славяни и да организират богослужение във Великоморавия. Това е станало по молба на великоморавския княз Ростислав. За тази цел Константин-Кирил Философ създал една нова азбука – глаголицата. Тя е била използвана за държавни и религиозни документи и книги, а също и в създадената от Кирил Великоморавска академия (Великоморавско училище), където са били обучавани учениците на Константин Философ и Методий.
В продължение на няколко века глаголицата и кирилицата се употребяват заедно, като постепенно кирилицата измества глаголицата през Средновековието. Отделни откъси или думи, писани с глаголица, се откриват в кирилски ръкописи до XIV век.
Башчанската плоча (на хърватски: Bašćanska ploča, е сред първите паметници с надпис на хърватския вариант на старославянския език от около 1100 г.
Плочката е открита от изследователи през 1851 г. в паважа на църквата „Света Луция“ в Юрандвор, близо до Башка на остров Кърк.
Оригиналът се съхранява в Хърватската академия на науките и изкуствата, Загреб от 1934 г.
Оригиналенэ текст на Башчанската плоча:
В името на Отца и Сина и Светия Дух, аз, предстоятел на Държиха, написах това за земята, която Звонимир, хърватски крал, е дал в своето време на света Луция. И свидетел [са били] жупан Десимир в Крбава, Мартин в Лика, Пирибинег в Винодол и Яков в Оток. Този, който го отрича, нека той да бъде проклет от Бога и дванадесетте апостоли и от четиримата евангелисти и света Луция. Амин. Нека тези, които живеят тук, да се молят за тях на Бога. Аз, предстоятел на Добровит, построих тази църква с деветимата мои братя по времето на княза по право, който упрвалява в целия ни край. И в тези дни заедно [в енорията на] свети Николай в Оточаце и [в енорията на] света Луция.
Тази картина бе изработена за наш специален клиент. Идеята бе да се съчетае връзката между Кирилицата и Глаголицата, както и да се използва копие на оригинален фрагмент от фриз, използван в оригинален текст с глаголица.
Картината се изработва ръчно, като формата на буквите и фриза са копие на оригиналните букви и мотиви от Башчанската плоча
Срок на изработка - 3 работни дни
Цена без ДДС - 165 лв
Цена с ДДС - 198 лв